Dünya peşindeydi… Kayıp kraliçe Türkiye’den çıktı… Bu bir şaka haberidir

Kırklareli’nde, Bulgaristan’dan Türkiye’ye yasa dışı yollarla kraliçe arı getirdiği iddiasıyla yargılanan otobüs şoförüne para cezası verildi. 16 Haziran 2023 tarihinde gerçekleşen bu olay, Dereköy Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Bölge Amirliği ekiplerinin, şüphe üzerine bir otobüsü x-ray taramasına almasıyla başladı. Otobüsün arka kısmında yapılan detaylı incelemede, bagaj kısmında 29 kutu içinde toplam 174 kraliçe arı bulundu.

Kırklareli 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, sanık Z.İ., ikinci şoför olarak görev yaptığı otobüste ele geçirilen kraliçe arılarla ilgili olarak kendini savundu. Arıcılığı ek iş olarak yaptığını ve ticari bir amacı olmadığını belirten Z.İ., kraliçe arıları Bulgaristan’da bir pazardan satın aldığını ifade etti. Sanık, “Faturası da vardı ancak bulamadım. Satmak gibi bir niyetim yoktu. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.” şeklinde konuştu.

Cumhuriyet savcısı, Z.İ.’nin samimi ikrarını dikkate alarak, Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu’na muhalefet suçundan cezalandırılmasını, ancak ilgili kanun maddeleri gereğince cezada indirim yapılmasını talep etti. Mahkeme, bu talebi dikkate alarak, sanığı öncelikle 1 ay 20 gün hapis cezasına çarptırdı, sonrasında ise çeşitli nedenlerle bu cezayı bin 20 lira adli para cezasına çevirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x